Jakmile se první jarní sluneční paprsky přihlásí o slovo, je čas ukončit zimní spánek Vašemu bazénu. Předně je nutné odstranit veškeré následky, které zima způsobila. Následně uvedeme bazén do provozu, nejlépe s pomocí prostředků a příslušenství z naší nabídky:

  1. Nejprve odstraníme listí a velké nečistoty pomocí síťky tak, aby nedošlo k ucpání sběrače a tím odtoku vody z bazénu.
  2. Bazén nenapouštíme, nejdřív odstraníme veškeré vápenaté usazeniny a znečištění na okrajích a stěnách bazénu. Dokonalého vyčištění dosáhneme pouze s prostředky k tomu speciálně vyvinutými. Před odstraňování tohoto znečištění je doporučeno vyzkoušet stálost použitých materiálů vůči čistícím prostředkům nejprve na malé ploše.
  3. K čištění stěn a dna bazénu doporučujeme použít Základní čistič. Jedná se o kyselý čistící prostředek určený na odstranění vápenatých sedimentů a tvrdých usazenin. Neporušuje plastové díly, ale je agresivní k choulostivým materiálům, jako jsou mramor, spoje bazénových armatur apod. Přípravek zřeďte vodou 1 : 3 až 1 : 10 podle míry znečištění a naneste na znečistěnou plochu. Nechte působit 5 až 10 minut a poté místo vydrhněte a opláchněte vodou. Upozornění : k čištění použijte houbu nebo jemný kartáč. Přípravek nenechejte zaschnout.
  4. Znečištění od sazí a mastnot, které se vyskytuje na vodní hladině a stěnách odstraníme přípravkem Čistič okrajů bazénů. Tento alkalický přípravek spolehlivě odstraní mastné saze, tuky, stopy po kosmetických a opalovacích krémech. Přípravek je možné použít neředěný, případně jej můžeme částečně zředit vodou.Čištěná místa stíráme navlhčenou houbou, necháme krátce působit a poté opláchneme čistou vodou. Při silném znečištění celý postup opakujeme.
  5. Aby při napouštění bazénu voda nepěnila, musíme veškeré čištěné plochy důkladně opláchnout čistou vodou. Důležité je rovněž, abychom pro čištění používali pouze výše uvedené prostředky a vyvarovali se použití čistících prostředků určených pro domácnost. Tyto prostředky mohou obsahovat látky, které nebude možné v budoucnosti z bazénové vody odstranit a nedosáhneme tedy požadované kvality čistoty vody.
  6. Po vyčištění bazénu zapojíme filtrační zařízení a naplníme bazén vodou. Poté začneme s úpravou vody., Změříme hodnotu pH a pomocí přípravků pH minus, případně pH plus ji upravíme na požadovanou hodnotu 7,0 až 7,4, poté vodu zachlórujeme prostředkem Chlórový granulát rychlorozpustný. Po několika dnech můžeme bazén začít normálně používat. Pravidelně měříme hodnoty pH a obsah chlóru (příp. aktivního kyslíku) a doporučené hodnoty udržujeme pomocí přípravků uvedených v bodech 1 a 2.

Regulace pH

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro zachování dokonalé čistoty vody je hodnota pH. Ta ovlivňuje rozhodujícím způsobem účinnost dezinfekčních prostředků na úpravu bazénové vody a jejich dávkování, resp.spotřebu. Ideální hodnota pH se má pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4. Za těchto hodnot je maximálně využitelný dezinfekční potenciál prostředků při optimálním dávkování. K měření hodnoty pH používáme Pool-tester, hodnotu měříme minimálně 1x týdně.

Přípravky

  • pH minus ( tekutý, granulát) – snižuje hodnotu pH z alkalické na neutrální
  • pH plus ( granulát) – lehce alkalický přípravek zvyšuje hodnotu pH

Dezinfekce

Při teplotě vyšší než 20°C dochází k rychlejšímu rozmnožení choroboplodných zárodků a bakterií. Tomuto procesu zabráníme použitím oxidačních prostředků, a to ve formě stabilizovaných organických chlórových produktů nebo prostředků na bázi aktivního kyslíku. S jejich pomocí ,,spálíme“ bakterie a choroboplodné zárodky a dezinfikujeme tak náš bazén. Ideální hodnoty: chlór  0,6 – 1,0 mg/l
Aktivní kyslík min. 5mg/l

Přípravky

  • chlórový granulát - rychlorozpustný granulát, speciálně použitelný jak pro stálé nebo dodatkové zachlórování, tak i pro rychlé (šokové) zvýšení obsahu chlóru.
  • chlórové tablety rychlorozpustné 20g – vhodné pro běžné udržování obsahu chlóru v bazénu, příp. pro jeho rychlé zvýšení, pH – neutrální, obsahují cca 55% aktivního chlóru.
  • chlórové tablety pomalurozpustné 200g, 20g – tablety s dlouhodobou účinností určené k průběžnému ošetření vody s obsahem 90% aktivního chlóru. Univerzální použití.
  • multifunkční tablety pomalurozpustné 200g, 20g - tablety s dlouhodobou účinností určené k průběžnému ošetření vody s obsahem 90% aktivního chlóru, algicidu a vločkovače. Spolu s běžnou dezinfekcí vody zabraňují vzniku řas a pomáhají odstraňovat jemné nečistoty pomocí flokulace. Univerzální použití.
  • aktivní kyslík – rychlorozpustný granulát – dezinfekční prostředek na bázi aktivního kyslíku v kombinaci s aktivátorem dezinfikuje bazénovou vodu a zabraňuje vzniku řas. Rychlý (šokový) účinek.
  • aktivní kyslík – mini Tabs 20g - dezinfekční prostředek na bázi aktivního kyslíku v kombinaci s aktivátorem dezinfikuje bazénovou vodu a zabraňuje vzniku řas. Dlouhodobější účinek.
  • blue Star Tabs 200g – kombinovaná tableta (Aktivní kyslík/Algicid) s dezinfekčním účinkem a zabraňující vzniku řas. Dlouhodobější účinek.
  • kids Care – prostředek k ošetření bazénů bez filtrace, dezinfekční účinek, zabraňuje vzniku řas. Účinnost 10 – 14 dní.

Prostředky proti vodním řasám

Řasy jsou mikroorganismy, které se stávají živnou půdou pro vznik a růst bakterií. Aby bylo možné zabezpečit hygienicky čistou a kvalitní vodu je nezbytné bazén a vodu v něm neustále udržovat bez nárůstu řas. Preventivními opatřeními v boji proti řasám šetříme rovněž dezinfekční prostředky, které samy o sobě nedokáží dlouhodobě tvorbu řas zastavit.

Přípravky

  • Algex – tekutý přípravek se sníženou pěnivostí.
  • Algicid Alba Super – tekutý přípravek nepěnivý, vhodný pro použití v bazénech s protiproudy, fontánami nebo vodními atrakcemi.
  • Zazimovací prostředek – tekutý prostředek zabraňující růstu řas a usazování vápenatých sloučenin v zimním období.

Vločkovače

Malé částečky nečistot (koloidní částice) není možné zachytit běžnými filtračními zařízeními. Právě k odstranění těchto částeček slouží flokulační přípravky (vločkovače). Výsledkem používání těchto přípravků je křišťálově čistá voda. Také zde doporučujeme preventivní dávkování, které umožní dlouhodobě čistou a kvalitní vodu.
Upozornění:
Při požití tekutého vločkovače u kartušových filtračních zařízení musíme filtrační zařízení vypnout do doby, než se nečistoty usadí na dně bazénu. Tyto nečistoty vysajeme pomocí mechanického vysavače.

Přípravky

  • Floccer vločkovač – přípravek pro vyvločkování nečistot, vhodný rovněž pro automatická dávkovací zařízení. Dávkujeme rovnou do skimmeru.
  • Flokulační kartuše – účinný vločkovač ve formě kartuší, vhodný pro písková filtrační zařízení.
  • Multiflock – vločkovací tablety 150 g.
  • Flock block – gelový blok je výrobek pracující na principu vločkovače.

Náše Tipy

  • neustále dbejte na správnou hodnotu pH Vaší vody (kontrolu provádějte minimálně 1x týdně)
  • odstraňujte listí a velké nečistoty a to pouze bazénovým příslušenstvím –síťkami a vysavači
  • pravidelně kontrolujte běh čerpadla a čistotu filtrační nádoby (nebo kartušové vložky); pravidelně je proplachujte (1x týdně)